Görüntülenen Link: Ana Sayfa » kuş çeşitleri » kırlangıç kuşu

Kutuplar dışında yeryüzünün hemen her yerinde yayılmış olan kırlangıçlar yaklaşık 75 türüyle bir kuş familyasını oluşturur.


zamanlarının büyük bölümünü havada geçiren bu kuşlar oldukça hızlı,kıvrak ve gösterişli uçuşlarıyla dikkat çeker,havada yakaladıkları böceklerle beslenirler.büyük bir manevra yeteneği saplayanuzun ve sivri uçlu kanatları,küçük gagalı olmalarına karşıngeniş biçimde açabildikleri ağızları havada avlanmasına son derece uygundur.kuyrukları genellikle uzun ve derin çatallıdır.Kırlangıçların yürümeye yada suçramaya yaramayan kısa ve güçsüz olan bacakları yanlız tüneme işlevi görür.Tüyleri düz yada desenli,metalik mavi yada yeşil olabilir.Pek az türün erkek ve dişisi arsında görünüş farkı vardır.
Kırlangıçlar yiyicek bulabileceği açık alanlara yerleşir.Toprak yığınları,kaya çıkıntıları yada ağaç kavukları yuva yapmaya elverişli yerlerdir.Bazı türler binaların içinde ve çevresinde yuva yapma alışkanlığı edinmiştir.
Kırlangıçlar toplu halde yaşamaya ve koloni halinde yuva yapmaya yatkın kuşlardır.Ayrıca beslenme yerlerindede toplaşır,çit ya da telefon telleri üstünde yanyana tüneyip dinlenirler.
küzeyde yaşayan türler kışın güneye göç ederler.Bazılarının güçlü tropik bölgeye girince biter.Bazıları ise bazıları ise tropik bölge kuşağını aşıp güney yarım kürenin ılmen kesimlerine ulaşır.Bahardaki dönüş yolculukları için böceklerin bollaşmasını beklerler.

1.777 views

Benzer Makaleler

Makale Hakkında Yorum Yazın...

© 2009 Hayvan Bakımı – Hayvanlar Alemi · MakalelerYorumlar